نازل پلاستیکی فیلتر شنی

 آشنایی مختصر با فیلتر شنی

قبل از بیان این مطلب که کدام یک از انواع نازل پلاستیکی برنجی و یا استیل مناسب تر هستند ابتدا شرح مختصری از عملکرد فیلتر شنی بیان می‌گردد. هدف از فیلتر شنی خالص سازی آب از فلزات، هیدروکربنها و سایر رسوبات از آب می باشد. در فیلتر شنی بستری از شن و ماسه وجود دارد. فیلتر شنی ها انواع مختلفی دارند ولی به طور کلی به چهار دسته عمده تقسیم می‌شوند.

 1. فیلتر شنی سریع ( گراویتی )
 2. فیلتر شنی سریع ( تحت فشار )
 3. فیلتر شنی با جریان بالا رونده
 4. فیلتر شنی آرام

اصول اصل کار در تمامی فیلتر های مشابه هستند. آب ناخالص، کدر و یا دارای لجن با عبور از روی شن و ماسه تصفیه می‌شوند. اصلی‌ترین قسمت هر فیلتر شنی که در حقیقت قلب تپنده فیلتر شنی، نازل فیلتر می باشد. در انتهای فیلتر شنی نازلهایی با شیار قرار دارند. هدف از این نازلها جلوگیری از عبور شن و ماسه و در عین حال عبور آب از داخل آنهاست. به عبارت دقیق تر دقت فیلتر شنی به دقت نازلها بستگی دارد.

مقایسه جنس های مختلف نازل فیلتر ( نازل پلاستیکی ، برنجی و استیل )

جنس نازل فیلتر بستگی به شرایط کاری آنها دارد. بعضا شنیده می‌شود که بعضی همکاران تنها نازل برنجی در فیلتر خود به کار می برند و توصیه می کنند ولی نازل های برنجی مشکلاتی ایجاد می‌کنند :

 • هزینه نازل برنجی بالاست ( قیمت مواد اولیه این نازل ها که از جنس برنج هستند بالاست )
 • حضور برنج در جوار سطح فلزی در آب تشکیل پیل الکتریکی می‌دهد که فرایند خوردگی را تسریع می‌بخشد.
 • ایجاد دقت بالا (0.2 میلی متر ) در این نازلها نیازمند فرایند ماشین‌کاری است که گرچه دقت خوبی دارند ولی برای تیراژ زمان بر و بسیار گران هستند که خود بر هزینه این نازل ها می افزاید.

با این تفاسیر در صورت نیاز مشتری به نازل برنجی، شرکت کوشیار توانایی تولید و تامین این نوع نازل را نیز دارا می باشد.

انتخاب نوع پلیمر مورد استفاده برای نازل نیازمند شناخت کافی از شرایط کاری نازل، توان مهندسی طراحی و آشنایی با فرایند تولید می باشد. به علت دقت خوبی که دستگاهای تزریق پلاستیک دارای PLC ایجاد می‌کنند و کنترل هایی که تکرار پذیری بالایی از خودشان نشان می‌دهند، می توان شیار هایی با اندازه 0.2 میلی متر را با تلورانس خوبی و در زمان کوتاهی تولید کرد که ایجاد چنین شیاری روی نازل برنجی زمانبر و به تناسب پرهزینه خواهد بود. پلیمر ها عامل ایجاد خوردگی نمی شوند. اگر در دمای مناسب کاری خودشان به کار گرفته شوند؛ طول عمر و کیفیت بالایی از خودشان نشان می دهند. نازلهای پلاستیکی بیشترین سفارش را به خودشان اختصاص داده اند. در مواردی که باید جنس نازل پلاستیکی مناسب با Food grade contact باشد باید حساسیت بیشتری نسبت به پلیمر مصرفی داشت. شرکت کوشیار در صورت سفارش مشتری توانایی تولید در چنین گریدی را نیز دارا می‌باشد.

نوع دیگر این نازل ها، نازل استیل می باشد که به علت هزینه بالا در مواردی که خوردگی بالاست استفاده می‌شود. در انتخاب نوع استیل باید به وجود کلر در آب توجه کرد که در صورت لزوم استیل مناسب انتخاب شود.

در نتیجه متناسب با بودجه و شرایط کاری هر کدام از جنس ها کارایی خاص خود رادارند. شرکت مهندسی آرون محیط کوشیار آماده ارائه مشاوره به کلیه خریداران محترم می باشد.

 

 • YourFriendPablo 6 فوریه 2019
 • قاسم امیری مقدم 5 آگوست 2020
  • کوشیار 28 دسامبر 2020